BovINE zrzesza konsorcjum 18 organizacji z 10 krajów europejskich. W skład tego zróżnicowanego konsorcjum wchodzą organizacje badawcze, stowarzyszenia rolników i ras, organizacje non-profit oraz MŚP. Każdy z partnerów pełni w projekcie określoną rolę. Na tej stronie można znaleźć informacje odnoszące się bezpośrednio do danego kraju.
BovINE wydało magazyn dotyczący hodowli bydła i zrównoważonego rozwoju w Polsce. Przeczytaj o stanie hodowli bydła i praktycznych rozwiązaniach realizowanych w ramach 3-letniego projektu BovINE.
Użyj przycisków na dole ekranu, aby powiększyć lub otworzyć magazyn na pełnym ekranie.
Polskie spotkanie krajowe BovINE odbyło się 24 października 2022 roku w gospodarstwie rolnym w Winnikach (woj. mazowieckie). Głównymi celami spotkania były: przedstawienie aktualnego stanu projektu BovINE i jego rezultatów, zaprezentowanie sposobów wykorzystania wiedzy o Bovine w codziennej pracy oraz przedstawienie i omówienie przykładów dobrych praktyk oraz europejskich innowacyjnych rozwiązań, które zostały już włączone do Bovine Knowledge Hub przez wszystkich partnerów.
W spotkaniu udział wzięło 27 osób reprezentujących podmioty całego łańcucha wartości sektora wołowiny. Spotkanie było prowadzone przez Jerzego Wierzbickiego, Prezesa Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego i Krajowego Managera BovINE. Przedstawił on również bieżący stan wdrażania projektu i jego rezultaty. Przedstawiono również w jaki sposób najbardziej efektywnie korzystać z bazy wiedzy Bovine Knowledge Hub. W dalszej kolejności profesor Marcin Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przedstawił dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania pozwalające pokonać problemy i zmierzyć się z wyzwaniami polskich hodowców. W czasie otwartej dyskusji rozmawiano o przyszłości polskiej produkcji wołowiny w kontekście zmian regulacyjnych i rynkowych.
Jerzy Wierzbicki jest prezesem Polskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, organizacji zrzeszającej producentów bydła mięsnego i pełni funkcję menedżera sieci projektu BOVINE w Polsce.
Projekt Bovine to pierwsza tak szeroka inicjatywa ułatwiająca wymianę wiedzy, dobrych praktyk, transfer innowacji pomiędzy rolnikami i naukowcami z 10 różnych krajów Unii Europejskiej. Połączenie w jednym projekcie szerokiej reprezentacji nauki i rolników daje szansę na świetne rezultaty.
Poprzez tworzenie sieci, Bovine zwiększa szanse na budowanie kompetentnych zespołów do wymiany wiedzy, najlepszych praktyk w zakresie jakości mięsa i wydajności produkcji, ekonomicznej opłacalności gospodarstw, ochrony środowiska i redukcji emisji gazów oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt. Projekt ten stanowi dobry punkt wyjścia do przyszłych badań i zwiększa szanse na lepszą koordynację projektów badawczych w poszczególnych krajach w celu poprawy kondycji i konkurencyjności europejskiego sektora wołowiny. Skorzystają na tym rolnicy, doradcy oraz społeczeństwo, a w szczególności konsumenci.
Thematic Network Bovine ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem wymiany wiedzy w sektorze wołowiny pomiędzy rolnikami, doradcami i naukowcami.
Jestem przekonany, że tak się stanie.
Od dziesięcioleci toczy się debata na temat bardziej sprawiedliwego podziału wartości dodanej pomiędzy uczestników łańcuchów dostaw żywności. Rosnąca siła przetargowa detalistów wielkopowierzchniowych jest zawsze wskazywana jako jedna z przyczyn niesprawiedliwego podziału dobrobytu między popytem a podażą. Polityka na wszystkich szczeblach (UE i rządy krajowe) próbuje interweniować w celu stworzenia równych warunków rynkowych dla podmiotów gospodarczych i ograniczenia nadmiernej siły rynkowej detalistów. Organizacje producentów zostały utworzone w celu zwiększenia siły rynkowej rolników w stosunku do rzeźni i sprzedawców detalicznych. Strategie sprzedaży bezpośredniej mogą być traktowane jako alternatywa dla utrzymania większej wartości dodanej w gospodarstwie. Na pierwszy rzut oka sprzedaż bezpośrednia wygląda bardzo atrakcyjnie, ale strategie te wymagają ukierunkowanych programów, aby odnieść sukces.
Od 2021 roku ceny surowców paszowych znacznie wzrosły. Ceny soi gwałtownie wzrosły od 2020 r. ze względu na zwiększony popyt światowy, wywołany przede wszystkim importem Chin. Kraj ten odbudowuje swoje pogłowie trzody chlewnej po dramatycznych skutkach choroby afrykańskiego pomoru świń. Ceny zbóż rosły w mniejszym tempie, ale osiągnęły ceny szczytowe. W szczególności kukurydza wzrosła z 220 euro za tonę w styczniu 2021 roku do 260 euro w styczniu 2022 roku….
Tendencja ta stawia przed gospodarstwami zajmującymi się hodowlą bydła mięsnego pytanie o zmniejszenie ich wrażliwości ekonomicznej i poszukiwanie alternatywnych pasz. Produkcja pasz w gospodarstwie może być atrakcyjna, ponieważ może zwiększyć samowystarczalność. Istnieją różne opcje dla rolników, ponieważ w dużym stopniu zależą one od pozycji wyjściowej. Hodowle bydła oparte na trawie muszą szukać innych alternatyw niż rolnicy, którzy opierają się głównie na roślinach uprawnych. Pasze alternatywne można również znaleźć na rynku, ale ich zawartość energii i białka musi być zgodna z wymaganiami wzrostu bydła mięsnego. Również pasze alternatywne nie powinny obniżać końcowej jakości mięsa.
Choroby introdukowane są poważnym problemem przy zakupie cieląt spoza gospodarstwa, co może mieć konsekwencje dla zdrowia i dobrostanu cieląt/koźląt. Temat koncentruje się na możliwych narzędziach zapobiegania wprowadzaniu chorób do gospodarstw, w tym na programach szczepień.
Ulepszenia Menedżera Sieci:
– Zarówno dla kupującego jak i sprzedającego
– Dla cieląt (<6 tygodni)
– Roczniaki (<9 miesięcy)
– Transgraniczne dobre praktyki mogą również stanowić użyteczne kontrole zdrowia dla zwierząt podróżujących Francja->Włochy, Irlandia -> Włochy)
W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące szkolenia hodowców, opiekunów i przewoźników zwierząt, zwłaszcza w zakresie dobrostanu zwierząt. Temat ten nie koncentruje się na różnorodnych przepisach obowiązujących w poszczególnych krajach, ale raczej na ogólnych zasadach postępowania z bydłem mięsnym, których celem jest ograniczenie stresu i poprawa dobrostanu bydła mięsnego w trakcie obsługi. Podczas ważenia i transportu bydło jest szczególnie narażone na zwiększony stres, a rola doświadczonego przewodnika i/lub specjalnie zaprojektowanego sprzętu w celu zminimalizowania stresu jest bardzo ważna.
Udoskonalenia menedżera sieci:
Przyrządy lub metody, które mogą być stosowane w gospodarstwie lub na linii ubojowej do pomiaru lub przewidywania jakości tuszy (uformowanie i otłuszczenie, skład tuszy, wydajność detaliczna, itp.) i mięsa (kolor, pH, powierzchnia żeber, marmurkowatość, grubość słoniny, kruchość, bezpieczeństwo, itp.) bydła mięsnego.
Dla celów tego tematu, zdefiniowaliśmy “narzędzie” jako każdy instrument lub metodę, która może być użyta do pomiaru lub przewidywania cech jakościowych tuszy i mięsa, w gospodarstwie lub w rzeźni. W gospodarstwie, oceny te będą pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania, takich jak określenie czasu uboju. W ubojniach pozwoliłyby one na klasyfikację tusz według ich potencjalnej wartości oraz, między innymi, na ustanowienie bardziej przejrzystych systemów płatności i zapewnienie jednorodności produktów. Ponadto niektóre narzędzia mogłyby być ukierunkowane na atrybuty jakości mięsa, dzięki czemu tusze i kawałki mięsa mogłyby być klasyfikowane zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. W obu miejscach (gospodarstwo i rzeźnia), zebrane dane mogą być wykorzystane do genetycznego doskonalenia zwierząt.
W ramach tego tematu proponujemy zebranie innowacji w celu oceny następujących zmiennych:
Jakość tuszy: klasyfikacja tusz wołowych (uformowanie i opas) w UE (SEUROP) oparta jest na wzorcach wizualnych. Zastąpienie oceny wizualnej systemami automatycznymi mogłoby zapewnić dokładniejsze i bardziej obiektywne dane, co może przyczynić się do wzrostu wzajemnego zaufania wśród zainteresowanych stron. Ponadto przewidywania dotyczące mięsa nadającego się do sprzedaży byłyby bardzo użyteczne z punktu widzenia bardziej wydajnej produkcji.
Jakość mięsa: tutaj uwzględnia się wewnętrzne atrybuty mięsa, zarówno mierzone, jak i przewidywane, takie jak widoczny tłuszcz, kolor mięsa i tłuszczu, pH, wielkość steku i jakość konsumpcyjna (kruchość, smak, soczystość). Może również obejmować ocenę bezpieczeństwa, jak np. skażenie bakteryjne.
Ulepszenia menedżera sieci:
Czynniki genetyczne, żywieniowe i zarządcze stosowane w gospodarstwach utrzymujących bydło mięsne, które przyczyniają się do zwiększenia lub poprawy takich cech jakości mięsa jak marmurkowatość, kruchość i barwa.
Zawartość tłuszczu śródmięśniowego, postrzeganego wizualnie jako białe plamki lub smugi w mięśniach, określa poziom marmurkowatości w mięsie, który jest pozytywnie kojarzony z kruchą, aromatyczną i soczystą wołowiną, a konsumenci są tego świadomi (Kang i wsp. 2022, Meat Science 186, 108730). Marmurkowatość może być modyfikowana poprzez praktyki stosowane w gospodarstwie, aby zwiększyć wartość dodaną i zadowolenie konsumentów, ale należy wziąć pod uwagę potencjalny negatywny wpływ na wydajność produkcji.
Innowacje, które rolnik może przyjąć w celu zwiększenia marmurkowatości mięsa wołowego, mogą być związane z jednym lub kombinacją następujących czynników, ostatnio omówionych przez Nguyen i wsp. 2021 (Veterinary and Animal Science, 14, 100219):
Barwa mięsa wpływa na decyzje dotyczące zakupu, ale to, jaka barwa jest preferowana (jasnoczerwona, intensywnie czerwona itd.), może się zmieniać w zależności od różnych rynków lub rodzaju konsumentów. Kruchość jest związana z satysfakcją z jedzenia i wpływa na decyzje o ponownym zakupie. Na poziomie gospodarstwa, obie cechy mogą być modyfikowane genetycznie, wiekiem przy uboju, systemami produkcji, żywieniem…
Ulepszenia menedżera sieci:
Rolnicy stają się coraz bardziej świadomi wpływu hodowli zwierząt na środowisko i doświadczają zapotrzebowania ze strony rządu i konsumentów na bardziej zrównoważoną hodowlę zwierząt. Europejski Zielony Ład i strategia Farm-to-Fork wyznaczyły ścisłe cele związane z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniem środowiska przez rolnictwo oraz opisują, poprzez Wspólną Politykę Rolną (WPR), w jaki sposób inicjatywy powinny być nagradzane. Istnieją duże różnice pomiędzy gospodarstwami i podejmowanymi przez nie wysiłkami. Postępowi rolnicy wdrożyli już kilka dobrych praktyk w swoich gospodarstwach i są otwarci na innowacje. Inni są bardziej niezdecydowani, ponieważ nie są pewni korzystnych efektów, możliwych kosztów lub wpływu na ich rentowność. Zarówno dla rolników, jak i dla konsumentów i decydentów, ważne jest, aby określić wpływ gospodarstwa na środowisko oraz efekty działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, które gospodarstwo podjęło lub zamierza podjąć.
Zrównoważenie środowiskowe obejmuje oczywiście ślad węglowy gospodarstwa (emisje jelitowe, ślad węglowy pasz), ale jest szersze niż tylko to. Wysiłki na rzecz bioróżnorodności, poprawa jakości gleby i wody, zużycie wody i energii elektrycznej są również ważnymi aspektami zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Dzięki sekwestracji dwutlenku węgla i zrównoważonemu zarządzaniu trwałymi pastwiskami ślad węglowy zwierząt gospodarskich może zostać częściowo zrekompensowany, a dzięki zarządzaniu nawozami naturalnymi obieg składników odżywczych w gospodarstwie może zostać zamknięty, co obniża ilość wprowadzanych i traconych składników odżywczych.
W nadchodzącym roku zajmiemy się mapowaniem, oceną i porównaniem istniejących narzędzi do obliczania zrównoważenia środowiskowego gospodarstw hodujących bydło mięsne. Jednym z przykładów jest francuski CAP2ER, który został zademonstrowany w kilku okręgach w zeszłym roku. Kiedy już będziemy mieli przegląd istniejących narzędzi, sklasyfikujemy je według wskaźników, które oceniają. Ponadto, będziemy szukać w literaturze naukowej, aby zebrać i ocenić modele i założenia stojące za wskaźnikami wpływu stosowanymi w różnych narzędziach. Ponadto, będziemy nie tylko oceniać narzędzia, ale także szukać w publikacjach na temat zastosowania tych narzędzi, jak poprawić wskaźniki zrównoważonego rozwoju środowiska poprzez działania na poziomie gospodarstwa.
Różnorodność biologiczna to, krótko mówiąc, różnorodność życia na danym obszarze. Obejmuje ona nie tylko wszystkie gatunki roślin i zwierząt w ekosystemie, ale także mikroorganizmy w glebie oraz interakcje pomiędzy wszystkimi organizmami w ekosystemie. Człowiek wywiera presję na różnorodność biologiczną, między innymi poprzez intensywne systemy rolnicze i wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wylesianie powoduje erozję gleby, intensywne nawożenie obornikiem i emisja azotu powodują eutrofizację i zakwaszenie gleby i wody, monokultura rolnicza sprawia, że uprawy są bardziej podatne na szkodniki i choroby, a także zmniejsza populacje owadów i życie w glebie.
Różnorodność biologiczna tłumi wpływy, które obciążają dany obszar, takie jak szkodniki, zanieczyszczenia i susze. Dlatego ważne jest, aby powrócić do bardziej zróżnicowanych systemów rolniczych. Konwencjonalne gospodarstwa rolne są zorganizowane na uprawach monokulturowych i jak najbardziej intensywnej uprawie ziemi i trzeba je przekonać, że może to również przynieść korzyści w zakresie wydajności. Jednocześnie obserwujemy większą współpracę pomiędzy stowarzyszeniami ochrony przyrody i rolnikami, a także więcej zachęt do angażowania się w rolnictwo oparte na różnorodności biologicznej, poprzez unijną strategię różnorodności biologicznej jako część Zielonego Ładu UE, ale także ze strony władz lokalnych.
W nadchodzącym roku będziemy zbierać innowacje i dobre praktyki, które mogą pomóc rolnikom z różnych regionów Europy i gospodarującym na różnych terenach w podejmowaniu działań na rzecz różnorodności biologicznej, na poziomie działki, gospodarstwa, ale także na poziomie regionalnym. Skupimy się nie tylko na środkach dotyczących upraw i zarządzania użytkami zielonymi, ale również na środkach, które poprawiają różnorodność biologiczną gleby i jakość wody. Następnie ważne jest, aby rolnicy mogli ocenić wpływ swoich praktyk rolniczych z jednej strony na wskaźniki różnorodności biologicznej, a z drugiej strony na ich zysk ekonomiczny. Dobre przykłady przyczynią się do wzrostu świadomości i zachęcą innych rolników do naśladowania.
Hub wiedzy BovINE (BKH) jest dostępny dla wszystkich osób związanych z hodowlą bydła oraz strategicznymi i praktycznymi wyzwaniami stojącymi przed tym sektorem. Hodowcy bydła, organizacje rolnicze, doradcy, naukowcy i innowatorzy mogą uzyskać dostęp do wiedzy, praktycznych informacji i opartych na dowodach innowacji w zakresie powiązanych ze sobą tematów odporności społeczno-gospodarczej, zdrowia i dobrostanu zwierząt, wydajności i jakości produkcji oraz zrównoważonego rozwoju środowiska.
Zarejestruj się w BKH, aby przeglądać, komentować i udostępniać treści
BovINE podejmuje pilne wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem, przed którymi stoją producenci wołowiny, skupiając hodowców, organizacje rolnicze, doradców, naukowców i inne istotne podmioty w 10 państwach członkowskich, aby zniwelować lukę między badaniami naukowymi a innowacjami w Europie.
BovINE Innovation Network Europe, zrzeszająca 255 000 gospodarstw rolnych w sektorze wołowiny w UE, skupia się wyłącznie na ich potrzebach.
Projekt BovINE, koordynowany przez Teagasc (IE), opiera się na wielopodmiotowym podejściu do wdrażania bardziej intensywnej współpracy między naukowcami, doradcami, rolnikami i innymi podmiotami w celu ułatwienia szerszej wymiany i akceptacji wspólnie tworzonych rozwiązań.
BovINE opiera się na unijnych, krajowych i regionalnych powiązaniach 18 członków konsorcjum tworząc rozległą siec kontaktów, w czterech powiązanych ze sobą kluczowych obszarach tematycznych dotyczących odporności społeczno-gospodarczej gospodarstw rolnych, zdrowia i dobrostanu zwierząt, wydajności i jakości produkcji oraz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Wykorzystując podejście wielopodmiotowe, BovINE wychwyci i podzieli się innowacyjnymi pomysłami i metodami z praktyki w całej Europie oraz zidentyfikuje i zachowa wyniki badań, które nie zostały jeszcze powszechnie przyjęte, zwiększając ich potencjał w zakresie integracji z praktyką poprzez ocenę wykonalności w gospodarstwach demonstracyjnych.
Dzięki skutecznej współpracy między producentami wołowiny i badaczami oraz wykorzystaniu zaufanych partnerów, BovINE stworzy ponadnarodowy ekosystem stymulujący wymianę wiedzy na poziomie międzynarodowym w celu zwiększenia opłacalności ekonomicznej i zrównoważonego rozwoju europejskiego sektora produkcji wołowiny.
Ogólnym celem projektu jest stymulowanie i wspieranie wymiany wiedzy oraz integracja badań i praktyk w zakresie innowacji na poziomie regionalnym, krajowym, unijnym i międzynarodowym wśród odpowiednich podmiotów systemu wiedzy i innowacji w sektorze wołowiny (BKIS).
Cele szczegółowe są następujące:
W ramach projektu BovINE stworzono mapy sieci ilustrujące podmioty zaangażowane w sieć wiedzy i innowacji Beef w każdym z 9 krajów partnerskich. Kliknij na mapę, aby wyświetlić mapę sieci dla danego kraju.
© BovINE, all rights reserved unless stated otherwise.
Please address all mail to:
FAO: Maeve Henchion
The BovINE Project
Teagasc Ashtown Food Research Centre
Dublin 15
D15 KN3K
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 rural
renaissance programme | Project No: 862590 under call H2020-RUR-2019-15